Nad bezpieczeństwem czuwają także instytucje państwowe. Kantor internetowy powinien być pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Dzięki temu mamy pewność, że nie uczestniczymy w przestępstwach finansowych, zapobiegamy finansowaniu terroryzmu czy obrotowi środków z nielegalnego pochodzenia.
W oszacowaniu czy warto korzystać z danego serwisu wymiany pieniędzy online pomogą także opinie użytkowników. Dobrze jest poczytać co o danej platformie piszą inni, co sądzą o procesie wymiany, funkcjonalności i transakcjach. To cenne źródło informacji.
Warto także pamiętać o kilka zasadach, które można stosować samemu, a tym samym chronić się przed niebezpieczeństwem.
- Pracownicy kantoru internetowego nigdy nie każą instalować żadnego dodatkowego oprogramowania na komputerach lub telefonach ani nie pytają o hasła;
- Ustal silne hasło do logowania. Niech składa się z przynajmniej 10 znaków, wielkich i małych liter, zawiera cyfry i znaki specjalne. Niech nie będzie ciągiem następujących po sobie cyfr czy liter („1234” bądź „acbd”) czy datą urodzenia lub po prostu najbardziej popularnym słowem: „password”. Pamiętaj, że im bardziej zawiłe hasło, tym trudniej je złamać.
- Jeśli zadzwoni do Ciebie osoba podszywająca się pod pracownika kantoru internetowego i będzie wymagała szybkiego podjęcia jakichkolwiek działań, a rozmowa wyda się podejrzana i niecodzienna, rozłącz się. Uważaj na ataki mające na celu namówienie do wykonania jakiejś akcji czy operacji.
- Zawsze sprawdzaj czy znajdujesz się na właściwej stronie logowania do kantoru internetowego.
- Uważnie czytaj treść SMS-ów z kodami jednorazowymi.
- Nie loguj się do serwisu wymiany walut z niezaufanych urządzeń. Nigdy nie rób tego w kawiarenkach internetowych, u kogoś obcego, nie na swoim telefonie lub komputerze.
- Przed zalogowaniem zwróć uwagę czy strona kantoru internetowego, którego jesteś użytkownikiem, wygląda tak samo jak zawsze. Jeśli jest inaczej, prezentuje ona inne komunikaty lub prosi o inny, niż zazwyczaj, proces logowania, opuść daną witrynę.
- Pamiętaj, ze nie zostaniesz poproszony o autoryzację czy zatwierdzenie operacji, których samodzielnie nie zleciłeś.
Podsumowując, zaawansowane technologie zabezpieczające dane i transakcje, protokół SSL, nadzór instytucji państwowych, profesjonalna obsługa, opinie użytkowników oraz historia danego serwisu to informacje świadczące o tym, że wybrany kantor internetowy jest bezpieczny. Do tego, zachowanie czujności i podstawowych zasad korzystania z serwisów online pozwala poczuć się pewnie i w odpowiedni sposób zadbać o nasze finanse.
Źródło: https://www.dobrykantor.pl/